ASL logo

 

 

Skvelá správa k nám dorazila od odbornej poroty 21. ročníka ocenenia Cena Slovenskej komory architektov za architektúru CE ZA AR 2022. Spomedzi 88 prihlásených projektov vybrala odborná porota najlepších 24 – medzi nimi aj náš Galvaniho Business Center 5 v kategórii Občianske a priemyselné budovy.

 

GBC5 je posledným realizovaným blokom bratislavského obchodno-administratívneho komplexu medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1, ktorý tvoria nákupné parky, showroomy, hotely a administratívne budovy. Dynamickou fasádou a meniacou sa tektonikou okien parametricky reaguje na svetelné podmienky a orientáciu voči svetovým stranám. Širokými panoramatickými výhľadmi na svahy Karpát a sever mesta, hustými vertikálnymi slnolamami na južnej strane, pozdĺžnymi východnými a západnými fasádami s meniacou sa geometriou perforácií so zeleňou prinášame do predmestského urbanizmu osviežujúcu zmenu a autentický dizajn. GBC5 prezentuje dizajn „zelenej architektúry“ s koncepciou zelených otvorených priestorov.

 

Viac o projekte Galvaniho Business Center 5.

Spomedzi 88 prihlásených diel, medzinárodná porota osobne navštívila 29 vybraných projektov a na shortlist nominácií, z ktorých vzíde 6 hlavných cien vybrala nakoniec 24 pozornosti hodných diel. Tento vysoký počet pozitívne reflektuje pomaly sa zvyšujúcu kvalitu výstavby. Zvyšuje sa záujem o rešpekt k pamiatkam. Zvyšuje sa záujem o vzťah k prírode, ako aj všeobecne environmentálne zodpovedný prístup k tvorbe novej architektúry. Medzinárodná porota navštívila a hodnotila diela v zložení:

 

Jakub Cigler (predseda poroty, Česká republika)

Bohunka Koklesová (Rektorka VŠVU, Slovenská republika)

Vladimír Sitta (krajinný architekt, Česká republika)

Pavol Šilla (Slovenská republika)

Štěpán Valouch (Česká republika)

Juraj Benetin (Slovenská republika)

Igor Marko (Veľká Británia / Slovenská republika)

 

Mottom 21. ročníka je #regenerácia, lebo práve tá sa ukazuje ako nástroj klimaticky zodpovedných postupov obnovy krajiny. Úcta k starému vytvára novú kultúrnu vrstvu krajiny. Laureáti ocenenia budú vyhlásení počas galavečera dňa 6. októbra 2022. Udeľovanie ocenení prebehne už tradične v Starej tržnici v Bratislave a v priamom prenose na Dvojke. Hostiteľom odovzdávania cien 21. ročníka bude člen poroty a architekt Juraj Benetin.