ASL logo

 

 

Pre inšpiráciu, ale aj nasávanie “genius loci” sme si pre prihlásených súťažiacich a záujemcov pripravili komentovanú prehliadku Raketovej základne na Devínskej Kobyle. Skúsený sprievodca Ivor Švihran nás previedol krásnou prírodou Devínskej Kobyly a porozprával nám zaujímavosti z dávnej i nedávnej minulosti tohto pohraničného územia.

Na začiatku boli súradnice a turistická značka Dubravská hlavica

Práve na tomto mieste sa v sobotné ráno 12. júla stretla skupina študentov a absolventov architektúry, zástupcovia nášho ateliéru a sprievodca zákutiami Bratislavy a jej okolia, Ivor Švihran. Spoločný cieľ bol jasný – Raketová základňa na Devínskej Kobyle.

Ideová súťaž

V našom ateliéri Architekti Šebo Lichý sme sa totiž rozhodli ideovo “pomôcť” tejto opustenej oblasti, ktorá obklopuje vyhľadávanú vyhliadku na Devínskej Kobyle. Ako by mohlo toto miesto vyzerať? Ako ho zatraktívniť pre návštevníkov? Ako spraviť zo zanedbaného verejného priestoru, bezpečné miesto pre rodiny s deťmi, ktoré sa vyberú do lesa? Na tieto otázky musia nájsť odpovede súťažiaci v ideovej architektonickej súťaži Raketová základňa Devínska Kobyla .

 

 

Devínska Kobyla nie je len Raketová základňa

Počas 3,5 hodiny trvajúcej prehliadky sme sa navštívili miestne studničky, Fuchsov lom – kedysi morské dno, dnes miesto stretávania miestnych trampov dotvorené indiánskymi totemami. Územie Devínskej Kobyly si historicky nesie viacero názvov z nemeckého a chorvátskeho jazyka, zdôrazňujúc tak ráz obyvateľstva tohto územia na pomedzí štátov. Krátko prechádzkou lesom sme sa už presunuli k pomyselnej bráne a prvej budove kasární Raketovej základne.

Svoju úlohu zohrávala Raketová základňa hlavne za minulého režimu – v období Studenej vojny.  Geografická poloha ju predurčovala byť miestom sledovania a stráženia toho, čo sa deje za tzv. Železnou oponou. Pôvodný rekreačný ráz krajiny, chatky a turistické stanovištia, nahradili kasárne, niekoľko bunkrov a menších budov rôzneho, bližšie neurčeného využitia. Počas prehliadky sme navštívili viaceré z nich, no azda najviac pozornosti upútali železobetónové bunkre, ktoré slúžili na uloženie 16 protilietadlových rakiet typu S-125 M Neva. Podľa niektorých neoverených informácií sa tu svojho času dokonca nachádzali aj rakety schopné niesť nukleárne hlavice. Na základni sa nachádzalo celkovo 20 objektov, z ktorých je dnes často už len torzo. Po ukončení Studenej vojny a Nežnej revolúcii raketová základňa stratila svoje využitie a cca od roku 1997 bola postupne armádou vypratávaná až do dnešnej opustenej podoby.

  

Nová dominanta si zaslúži nové prostredie

Na samom vrchole Devínskej Kobyly, v nadmorskej výške 514 m.n.m. sa dnes nachádza vyhliadka, z dielne nášho ateliéru, ktorá nahradila pôvodnú 8-metrovú konštrukciu z bývalej rakety. Počas výstupu po 112 schodoch sa môžete zastaviť na troch vyhliadkových plošinách – symbolicky smerujúce do troch krajín – prvá je vo výške približne 14 metrov, druhá o tri metre vyššie a tretia je vo výške 20 metrov.

 

 

Práve umiestnenie navštevovanej vyhliadky s výhľadom na celú Bratislavu, Devín, Podunajskú nížinu, Záhorie a hlavne Rakúsko, do tejto lokality láka množstvo návštevníkov, ktorí by si zaslúžili bezpečné miesto s tradičnou turistickou vybavenosťou (občerstvenie, atrakcie pre najmenších návštevníkov, či iné lákadlá). Náš ateliér už umiestnil k vyhliadke informačné tabule a posed pre unavených turistov – čo by ešte táto lokalita potrebovala? To dúfame, že spoznáme v návrhov šikovných študentov a absolventov a tiež veríme, že tieto návrhy budú inšpiráciou k skutočnému, nie len ideovému, rozvoju tejto lokality.