ASL logo

 

 

Skvelá správa k nám dorazila od odbornej poroty 22. ročníka ocenenia CE ZA AR 2023. Porota navštívila a detailne sa oboznámila s prihlásenými dielami, z nich následne vybrala 21 nominácií v šiestich kategóriách. Náš projekt Kolísky Záhorská Bystrica je medzi nominovanými v kategórii Bytové domy, čomu sa nesmierne tešíme.

Vydarený rok pre naše Kolísky

Rok 2023 je pre ateliér Architekti Šebo Lichý rokom projektu Kolísky. Po úspechu v medzinárodnej súťaži Big SEE Awards 2023 v slovinskej Ľubľane, sme sa s Kolískami zaradili medzi nominácie v kategórii Bytové domy ocenenia Slovenskej komory architektov CE ZA AR.

Bytový komplex štyroch domov, ktoré sa svojimi vnútornými nárožiami obracajú do uzavretého komunitného vnútrobloku, ponúkajú mestské bývanie na rozhraní novej obytnej štvrte a tradičnej vidieckej zástavby. Stovka rodín v dostupnej vzdialenosti verejnou dopravou od mesta, v blízkosti krajiny Záhoria a lesoparku, obýva zelený dizajnérsky koncept, kde sa horizont parteru a striech rozširuje do obytných predzáhradiek a terás a troch typických podlaží s hybridizovanými konštrukciami balkónov/ lodžií, s atmosférou záhradných altánkov obrastaných popínavou zeleňou. Rôznorodá treláž predsadených konštrukcií vytvára komplexnú predmestskú krajinu individualizovaných záhrad a spoločného parku s ihriskom.

Ako znie hodnotenie poroty?

Porota zložená z domácich a zahraničných odborníčok a odborníkov navštívila Kolísky osobne začiatkom leta. Porotcovia a porotkyne majú vďaka tomu možnosť nielen zažiť diela na vlastnej koži, ale aj v neformálnej atmosfére diskutovať o kladoch a záporoch jednotlivých realizácií. Členstvo v porote tento rok prijali:

  • Juraj Benetin (architekt, SK)
  • Dana Čupková (architektka, USA)
  • Ján Hoffstädter (akademický sochár, SK)
  • Petra Kunarová (architektka, CZ)
  • Igor Marko (architekt a urbanista, SK/UK)
  • Jan Schindler (architekt, CZ)
  • Lucie Vogelová (krajinná architektka, CZ)

Bytový súbor vytvára rezidenčný priestor, v ktorom sa môžu deti zahrať a dospelí venovať cvičeniu a socializácii so susedmi, v budúcnosti pod korunami vzrastlých stromov. Výrazný koncept centrálneho priestoru je prevádzkovo logický a navyše zaujímavý v pohľadoch z bytov súboru. Osadenie spoločenského centra na umelom teréne vyvažuje predpoklad kvalitného života.

Architekti/-tky: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Imrich Vaško, Aleš Hradecký, Emanuel Zatlukaj, Juraj Murín, Branislav Groch, Jakub Vydra, Teodor Pongó, Júlia Jackulíková

Krajinný architekt: Vojtěch Urban

Foto: Tomáš Manina

 

Laureáti budú vyhlásení počas galavečera dňa 5. októbra 2023.

 

Držte nám palce!