ASL logo

 

 

Projekt Kolísky v Záhorskej Bystrici bol dokončený v roku 2020. Malý obytný súbor však dominuje aj v súčasnosti a bol nominovaný na Cenu za architektúru CE ZA AR.

Bývanie na úpätí Malých Karpát, napojenie na diaľnicu a rozmanité možnosti trávenia voľného času. Malá bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica je charakteristická zachovalými sedliackymi domami, časťou s novými vilami, ale aj pokojným životom. Pre isté skupiny ľudí je ale stále problémom vzdialenosť do centra Bratislavy, čo sa snažia kompenzovať developeri budovaním nových mestských štvrtí a priniesť sem atraktívne bývanie.

Tento nápad dostala aj spoločnosť Opera SL Group, ktorá priniesla do Záhorskej Bystrice ideu výstavby veľkého projektu s názvom Pod Vŕškami. Ten bol rozdelený ešte na niekoľko menších blokov. Ako väčšinu iných spoločností, aj tohto investora zasiahla vtedajšia kríza a veľké plány musel okresať – niektoré z parciel odpredal. Veľkým záujemcom sa stala spoločnosť ITB Development, ktorá je v Bratislave pomerne aktívna. Pozemky jedného z blokov napokon firma získala a jeho koncept s názvom Kolísky zachovala.

„Ide o atraktívnu bratislavskú mestskú časť, obklopenú zeleňou a nádhernými kopcami s množstvom turistických chodníčkov a cyklotrás. Nespornou výhodou Záhorskej Bystrice je aj výborná občianska vybavenosť,“ opisuje ITB Development rozhodujúce faktory, ktoré stáli za výberom tejto lokality.

„Kolísky sú umiestnené v susedstve zástavby rodinných domov, na ktorú svojím charakterom nadväzujú – nízkou podlažnosťou bytových domov, schovanými parkovacími možnosťami, ale aj komunitným charakterom,“ vraví spoločnosť o realizácii, ktorá získala ocenenie v rámci CIJ Award Slovakia ako Najlepší rezidenčný development roka 2021.

Projekt určený rodinám
Vznikla tu štvorica štvor- až päťpodlažných bytoviek s takmer stovkou bytov. Keďže developer od začiatku výstavby komunikoval tento zámer ako bývanie pre rodiny, prítomných je tu najviac trojizbových a štvorizbových nehnuteľností. K dispozícii ale sú aj klasické dvojizbáky či nadštandardné penthousy.

Pokojná štvrť s komorným bývaním disponuje pomerne slušným štandardom. V bytoch sa nachádzajú drevené trojlamelové podlahy, ktoré sa spájajú bez použitia lepidla, stránka projektu uvádza aj vysokokvalitné dvere či sanitu kúpeľne vrátane obkladov a dlažieb od značkových dodávateľov.

Objekty sa pritom sústreďujú okolo centrálneho nádvoria. Bytový komplex vychádza z blokového urbanizmu, kde sa exteriérový priestor delí na verejnú ulicu a poloverejný vnútroblok. Hmoty objektov sa smerom do svahu zmenšujú a urbanistické riešenie zase odkazuje na mierku mestských víl. Polozapustená podnož suterénu absorbovala všetko rezidenčné parkovanie a komerčnú vybavenosť.

„Celá centrálna časť vnútrobloku je architektonicky dôsledne prepracovaná a v súlade so súčasným trendom prepájania viacerých funkcií do jedného priestoru. Pre deti je tu pieskovisko s preliezačkami, rodičia si majú kam sadnúť na kus reči, tínedžeri zas kde zacvičiť či zahrať pingpong. Pre všetky skupiny obyvateľov je tu dostatok prírodných zdrojov tieňa, akustických bariér a prvkov na sedenie,“ hovorí o detailoch ITB Development.

V Kolískach má nezastupiteľný význam zeleň, ktorá je prítomná na balkónoch a pergolách predzáhradiek. „Každý balkón je vyabstrahovanou tradičnou trelážou na popínanie divého viniča či ruží. Každý má svoj kvetináč, svoj kúsok vidieckej záhradky s bylinkami, popínavou zeleňou, kvetmi,“ dopĺňa.

Kompletný článok si prečítajte kliknutím na odkaz nižšie.
Článok bol vydaný v časopise ASB 10/2023.