ASL logo

 

 

Andrea Bacová: Rada by som sa dnes s vami porozprávala o vašich názoroch na tvorbu obytného prostredia. Máte k tomu naozaj čo povedať, keďže rezidenčných projektov máte vo svojom portfóliu viac ako dosť (Kolísky, Gansberg, Nový háj, Čerešne, MamaPapa). Ako by ste charakterizovali hlavné témy súčasného bývania z pohľadu architekta?

Tomáš Šebo: Pri každom našom projekte sa snažíme ísť proti anonymite. Urobiť bývanie také, aby sa s ním ľudia identifikovali, aby vedeli rozlíšiť, kde bývajú, aby to nebolo „štvrté okno v pätnástom rade zhora“, ale aby to bola konkrétna neopakovateľná situácia. Okrem toho sa snažíme prispieť k tomu, aby tam vznikla komunita. Nechceme ľuďom diktovať, že sa majú stretávať, ale dať im tú možnosť. Ponúkame im škálu možností, dávame im isté inšpirácie – rôzne miesta, kde sa môžu rôznym spôsobom stretávať – a oni si už vyberú, je to na nich. Chceme, aby to tam žilo, a keď sa pozrieme aj na naše staršie projekty, vidíme, že to, chvalabohu, funguje.

AB: Ako jedni z prvých u nás ste začali pracovať pri bytovom projekte Nový háj s budúcimi obyvateľmi. Umožnili ste ľuďom, aby si zasahovali do dispozícií bytov. Takáto participácia má však svoje limity. Čo z toho ste si zobrali ďalej – do aktuálnych projektov?

Igor Lichý: V tomto bol Nový háj výnimočný – v ďalších projektoch sa participáciu nepodarilo až tak rozvinúť. Je to, žiaľ, mimoriadne komplikovaný proces – do hotového projektu vnášať impulzy obyvateľov, resp. takto bývanie individualizovať. Teraz sa viac sústreďujeme na podporovanie komunít, ako hovoril Tomáš. Je, samozrejme, časť obyvateľov, ktorá uprednostňuje súkromie, neinklinuje k stretávaniu sa so susedmi, ale veľká časť – hlavne mladé rodiny s deťmi – rada využíva spoločné priestory.

TŠ: Rezidenčný projekt u nás nezačína a nekončí za dverami bytu, zaujíma nás, čo sa nachádza medzi zastávkou autobusu a dverami bytu. Samozrejme, je možnosť sa hneď za týmito dverami zavrieť, ale my chceme, aby cesta domov pre obyvateľov prinášala inšpirácie, aby sa vracali aj sem. Mnohým bytovým domom toto chýba – nestačí len naukladať byty nad seba a dohliadnuť, aby mali slnko a svetlo!

AB: Na vašich projektoch vidno, že hľadáte aj nové estetizujúce výtvarné prvky, rozmanitosť, farebnosť. Jednoducho sa neopakujete. Takéto uvažovanie o architektúre nie je u nás celkom bežné,nové bytové domy sú vo väčšine prípadov na štandardizovanej estetickej úrovni. Tým sa aj odlišujete od ostatných. Musím pritom povedať, že nie ste žiadni minimalisti! Možno vás kvôli tomu niekto aj nemá rád…

TŠ: Pristupujeme k tomu podľa hesla Imra Vaška „More is more!“ (smiech)

AB: Čo sledujete týmto výtvarnejším prístupom? Isto to nie je len snaha byť iní.

IL: Ide o individualizáciu. Aby sa ľudia cítili vo svojich bytoch šťastne a dobre, aby mali z bývania zážitok. Tam, kde sa projekty príliš opakujú, je toto komplikovanejšie ako pri projektoch, kde sú domy individualizované.

TŠ: Zaujíma nás interakcia – a to bolo už pri Novom háji. Ľudí provokujeme, aby sa stali aktívnou súčasťou bývania, aby neboli len pasívnymi prijímateľmi toho, čo niekto nadizajnuje a prikáže im, že takto budú žiť. Naše projekty majú potom svoj ďalší život, z ktorého by sa niektorí architekti možno zbláznili. Napríklad v prípade Kolísok na balkónoch pribúdajú kvetináče, zavesené muškáty, rôzne treláže – a my sa tomu tešíme. Chceli sme tam predsa dostať vidiek! Niekomu by to možno vadilo, no pre nás je to dôkaz, že ľudia si to osvojili a pracujú s tým ďalej. A to je rozmer, ktorý nás baví. Fungujeme v diskusii, hľadáme možnosti, návrh posudzujeme viacerí, snažíme sa ho objektivizovať. Pri bytových projektoch myslíme hlavne na užívateľa: Kto tam bude bývať? Čo bude potrebovať? Nie je to len o obývačke a spálni. Vytvoríme si príbeh človeka, ktorý tam bude bývať, čo ho tam bude zaujímať, kde bude tráviť voľný čas… Od toho sa to celé odvíja. Motív nie je v tom, že by sme chceli byť iní. Chceme, aby ľudia mali pocit, že majú niečo vytvorené len pre nich.

AB: Možno práve Nový háj vás v participácii posunul k tomu, že ste si uvedomili, že nie je treba robiť byty na mieru, ale individualizovať niečo iné. Sústreďujete sa teda na vonkajší obytný priestor a na aktivity, ktoré tu ľuďom ponúkate.

TŠ. Je to tak.

Kompletný článok si prečítajte kliknutím na odkaz nižšie.
Článok bol vydaný v časopise PROJEKT 03/2023.