DOM MEDZI STROMAMI

Vzorom pre Dom medzi stromami bola vila Tugendhat, no nie pre luxus, ale pre kvalitu priestorov a kontakt s prírodou. Najväčšou výzvou bol zložitý terén, v ktorom sa dom musel prispôsobiť stromom na pozemku.

Dom sa nachádza v pokojnej lokalite s prevažne rodinnou zástavbou a množstvom zelene. Poloha v blízkosti centra mesta však určuje mestský charakter štvrte. Pozemok, na ktorom dom stojí, predstavoval najväčšiu výzvu: má zložitú konfiguráciu terénu a okrem toho mal investor jasnú predstavu o tom, že chce na pozemku zachovať všetky stromy. Výsledkom je stavba, ktorá dômyselne uhýba kmeňom a korunám gaštanov. Príroda a zeleň prenikajú všetkými štruktúrami stavby.

Opis:

1. podzemné podlažie: priestor medzi stĺpmi tvorí kryté miesto na vonkajšie grilovanie s pekným výhľadom do záhrady. Nachádza sa tu posilňovňa a zázemie domu, garáž so zelenou strechou.

1. nadzemné podlažie: hmota dennej časti je postavená na stĺpoch, no vďaka terénu je bezbariérová. Priestor je prístupný aj z podzemného podlažia.

2. nadzemné podlažie: detské izby

 

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Miesto: Bratislava, Kramáre

Investor: súkromná osoba

Autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj

Spolupráca: Jaroslav Tarajčák, Katarína Uhnáková, Štefan Onofrej

Interiérový dizajn: Martina Matušová

Štúdia a projekt: 2012

Realizácia: 2012 – 2013