ASL logo

 

 

DOM MEDZI STROMAMI

Naším vzorom pre Dom medzi stromami bola vila Tugendhat, no nie z hľadiska luxusu, ale z hľadiska kvality priestorov a kontaktu s prírodou. Najväčšou výzvou pre nás bol zložitý terén, v ktorom sa dom musel prispôsobiť stromom na pozemku.

Dom sa nachádza v pokojnej lokalite s prevažne rodinnou zástavbou a množstvom zelene. Poloha v blízkosti centra mesta však určuje mestský charakter štvrte. Pozemok, na ktorom dom stojí, predstavoval najväčšiu výzvu: má zložitú konfiguráciu terénu a okrem toho mal investor jasnú predstavu o tom, že chce na pozemku zachovať všetky stromy. Výsledkom je stavba, ktorá dômyselne uhýba kmeňom a korunám gaštanov. Príroda a zeleň prenikajú všetkými štruktúrami stavby.

Hoci hmotu dennej časti domu sme zdvihli na stĺpy, vďaka sklonu terénu je do nej bezbariérový prístup. Navyše, pod ňou medzi stĺpmi, vznikol krytý exteriérový priestor na grilovanie s pekným výhľadom do záhrady.

Parametre stavby:

1. podzemné podlažie: priestor medzi stĺpmi tvorí kryté miesto na vonkajšie grilovanie s pekným výhľadom do záhrady. Nachádza sa tu posilňovňa a zázemie domu, garáž so zelenou strechou.

1. nadzemné podlažie: hmota dennej časti je postavená na stĺpoch, no vďaka terénu je bezbariérová. Priestor je prístupný aj z podzemného podlažia.

2. nadzemné podlažie: detské izby

 

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Miesto: Bratislava, Kramáre

Investor: súkromná osoba

Autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj

Spolupráca: Jaroslav Tarajčák, Katarína Uhnáková, Štefan Onofrej

Interiérový dizajn: Martina Matušová

Štúdia a projekt: 2012

Realizácia: 2012 – 2013