ASL logo

 

 

Hovorí, že jednou z tém, ktoré v tejto oblasti najviac rezonujú, je opätovné použitie objektov či materiálov. „Myslím si, že sa nachádzame v prelomovom bode, kde hľadanie nových technológií stavebných materiálov a procesov výstavby výrazne ovplyvnia architektonické prístupy,“ tvrdí. Za jedného z top architektov súčasnosti považuje Diebédo Francisa Kérého, nositeľa Pritzkerovej ceny za architektúru, ktorý je autorom viacerých unikátnych projektov (nielen) v Afrike.

Čo osobne považujete za výnimočnú, originálnu architektúru? Akými kvalitami musí disponovať stavba, aby vás zaujala?
Originalitu vnímam ako veľmi subjektívny atribút architektúry. V ateliéri Architekti Šebo Lichý sme si zadefinovali 11 vyhlásení Manifestu, ktoré hovoria o prístupe k architektonickej tvorbe a o kvalitách architektonických diel ako takých. A práve „originalitu“ sme úmyselne vynechali. Skôr sa prikláňame k „autentickosti“ architektonickej výpovede. Manifest nám v ateliéri pomáha konfrontovať naše postoje a prístup k architektonickému navrhovaniu. Architektúra by v našom ponímaní mala spĺňať práve tieto atribúty, a teda byť komplexná, urbánna, konceptuálna, radikálna i zelená a mnohé ďalšie.

Medzi vašimi realizáciami sú stavby rôzneho druhu: administratívne budovy, kaviareň, bytová výstavba, dokonca vyhliadková veža. K akému typu architektúry či stavieb máte najbližšie?
Všetky spomenuté typologické druhy prinášajú svoje výzvy, a práve to nám je blízke. Aktuálne sme klientovi odovzdali návrh administratívnej budovy v Bratislave, ktorá reaguje na tému klimatickej zmeny ako architektonickým návrhom, tak technológiou budovy. Jeden z našich najrozsiahlejších projektov – obytný komplex Čerešne, sa rozrastie o ďalšiu fázu a pracujeme aj na viacerých rekonštrukciách. Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle už štvrtú zimu teší návštevníkov svojimi výhľadmi. Výhľady na okolitú krajinu sú pre mňa kontempláciou a aj preto mi práve vyhliadková veža prirástla k srdcu.

Kompletný článok si prečítajte kliknutím na odkaz nižšie.
Článok bol vydaný v časopise SAB 02/2024.