ASL logo

 

 

Na vrchole Devínskej Kobyly pribudla očakávaná vyhliadková veža. Nová atrakcia, ktorej investorom je mestská časť Bratislava-Devínska Nová Ves a náklady boli 250 tisíc eur, sa nachádza na priesečníkoch obľúbených turistických trás s dobrou dostupnosťou. Umiestnenie v území hraníc troch štátov reprezentuje symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy.

Výhľad do troch susediacich štátov je motívom, ktorý autori projektu Architekti Šebo Lichý pretavili do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Vežu začali stavať v polovici apríla. O začiatku jej výstavby sa hovorilo už viac než pred dvomi rokmi. Proces predĺžilo vydávanie potrebných povolení. Dokončená bola v júli, stavenisko po celý čas strážili kamery. Mestská časť Devínska Nová Ves hovorí, že turistická atrakcia by mohla pomôcť so skultúrnením lokality bývalej raketovej základne na hraniciach Dúbravky, Devína a Devínskej Novej Vsi. Viac v rozhovore prezradil architekt a art direktor Aleš Hradecký z ateliéru autorov projektu Architekt Šebo Lichý.

Ako sa rodila vizuálna podoba veže? Kde pramenila inšpirácia? Bohatá fauna a flóra Devínskej Kobyly inšpirovali zhmotnenie výrazu vyhliadkovej veže štíhlym tvarom modlivky zelenej, ktorá sa vyskytuje na tomto území. Modlivka zelená, ako aj bodliak Pestrec mariánsky, nás inšpirovali svojím tvarom a štíhlou stavbou tela. Tieto motívy sme sa snažili pretaviť do architektonického, respektíve až dizajnérskeho výrazu vyhliadkovej veže. Biela farebnosť vyhliadky dáva vyniknúť jej sošnej siluete na pozadí korún okolitých stromov a zároveň ju robí neviditeľnou z diaľkových výhľadov na masív Devínskej Kobyly.
Ako plánujete riešiť bezpečnosť pri výstupe na vrchol? Vežu tvorí sedem vyhliadok, tie najkrajšie majú ponúkať najvyššie poschodia. Tri vyhliadkové plošiny sú prístupné schodiskom. Celá konštrukcia veže je oceľová, schodiská a vyhliadkové plošiny sú zabezpečené zábradlím. Veľa sa hovorilo a hovorí o prístupe k veži.
Vyhliadková veža by mala byť dostupná peším a cyklistom. Má to byť verejne prístupná atrakcia, samospráva už v minulosti uviedla, že vstupné vyberať neplánuje. Sú tam však výstražné tabuľky s upozornením, že napríklad v zime bude na vyhliadku vstup zakázaný.

Kompletný článok si prečítajte kliknutím na odkaz nižšie.
Článok bol vydaný v časopise LAMAČAN.