ASL logo

 

 

Slovenská komora architektov (SKA) predstavila počas leta nominácie na cenu CE ZA AR 2021. V 20. ročníku vyberala medzinárodná odborná porota z 81 prihlásených projektov, na ocenenie nominovala 18 vybraných diel.

Nás v ateliéri teší, že medzi nominovanými, v kategórii exteriér, je aj Vyhliadková veža Devínska Kobyla v Bratislave. Jej autormi sú naši architekti ateliéru Architekti Šebo Lichý, a to: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Imrich Vaško, Branislav Groch, Aleš Hradecký a Denisa Pavkovček Štastná.

„Nominácii od medzinárodnej odbornej poroty sa veľmi tešíme. Záleží nám na prostredí, kde staviame naše projekty. Umiestnenie veže na hranici troch štátov prezentuje až symbolický význam prelínania kultúr strednej Európy. Výhľad do troch susediacich krajín je motívom, ktorý sme pretavili do troch vyhliadkových plošín v rôznych výškových úrovniach. Bohatá fauna a flóra Devínskej Kobyly inšpirovali zhmotnenie výrazu veže štíhlym tvarom modlivky zelenej, ktorá sa na tomto území vyskytuje,“ hovorí architekt Tomáš Šebo.

„Zasa sa potvrdilo, aká je pre vznik dobrej architektúry dôležitá symbióza troch členov – investor, architekt, realizátor, len keď ťahajú za jeden povraz, skutočne vzniká dobré dielo,“ konštatoval predseda poroty Peter Moravčík.

Pri príležitosti predstavovania nominácií pripravil organizátor aj krátke videovizitky, ktoré boli odvysielané počas Týždňa súčasnej slovenskej architektúry na Dvojke.

 

 

Laureátov ocenenia udeľovaného za dielo vysokej kvality, ktoré prispieva k rozvoju architektúry na Slovensku, spoznala verejnosť 7. októbra v priamom prenose na Dvojke.

Prečítajte si aj blog o budúcnosti architektonickej súťaže, ktorý napísal jeden z našich majiteľov – architekt Igor Lichý.