ASL logo

 

 

Už pri slovnom spojení biznis centrum sa väčšine Bratislavčanov skriví úsmev na tvári. Pod týmto pojmom si ihneď predstavíme neosobné sklenené budovy, ktoré necitlivo vypĺňajú voľné stavebné pozemky v meste a vytvárajú nové zóny pracovného a obchodného života.

 

Prečo volia developery radšej túto cestu investovania, je zrejmé, ale z centra mesta sa tak pomaly vytráca život, ktorý bol pred pár rokmi ešte samozrejmý. Aj preto sa rozhodli spoločnosť ITB Development a architektonické štúdio Šebo Lichý zamerať svoje projekty práve na túto stratégiu – oživiť centrum mesta.

Nové administratívno-obchodné centrum Business Garden na Štefánikovej ulici vzniklo ako kombinácia rekonštrukcie a novostavby na mieste dvoch budov z 50. rokov minulého storočia, ktoré boli známe svojou písmenkovou fasádou. Architektom sa podarilo zachovať rukopis fasády, keďže toto obdobie pokladajú za dôležitý medzník v bratislavskej architektúre. Cieiom Business Gardenje vrátiť život, zašlú slávu a dôležitosť Štefánikovej ulici, ktorá ako jediná je bratislavským bulvárom. Štefánikova ulica dostala podobu veľkomestskej triedy koncom 19. storočia. Odvtedy však prešli mnohé budovy prestavbou a výstavné historické domy opustili pôvodní obyvatelia. Dnes je už Štefánikova iba tranzitnou tepnou medzi južnou a severnou časťou mesta. Výstavbou moderného centra, ktoré nájomcom ponúka až 4500 štvorcových metrov pracovného prostredia na deviatich podlažiach, vstúpi do centra mesta opäť život. Vyriešené sú aj parkovacie miesta na troch podlažiach. Business Garden súčasne patrí medzi tzv. zelené budovy. Jednotlivé kancelárske priestory majú individuálne napojenia a merania médií, vrátane spotreby elektrickej energie, vody, chladu a tepla. Vnútorný dvor zasa ponúka terasy s výsadbou stromov a kvetín. Skôr ako sa v budove usídlia prví nájomníci, bude ju môcť navštíviť aj verejnosť v rámci Dňa otvorených dverí v sobotu 18. októbra v čase od 10.00 do 16.00 h v sprievode autorov projektu.

(zem)

 

Kompletný článok si prečítajte tu.