ASL logo

 

 

Deťom patrí budúcnosť, a to aj v architektúre. Rozhodli sme sa preto zapojiť do 10. ročníka projektu Deti a architektúra., ktorého cieľom je učiť deti vnímať architektúru, rozlišovať kvalitnú architektúru od nekvalitnej, spoznávať trendy v architektúre a stavebníctve a celkovo vyvolať u detí a mládeže záujem o profesie technického zamerania ako je stavebníctvo a architektúra.  Teraz sa projekt preklopil do ďalšej fázy – spoznali sme víťazov výtvarnej súťaže. Čo ešte čaká na 26 ocenených a aký projekt sme vybrali ako víťazný za ateliér?

Náročné rozhodovanie

V pondelok 12. februára 2024 popoludní sa na Fakulte architektúry a dizajnu STU stretli organizátori, partneri a podporovatelia projektu Deti a architektúra, aby zo všetkých zaslaných výtvarných prác (a bolo ich vyše 600!) vybrali tie najkrajšie a najoriginálnejšie práce.

Náš ateliér Architekti Šebo Lichý v porote reprezentoval – architekt a art director Aleš Hradecký. Porota to mala naozaj ťažké, pretože žiaci si dali naozaj záležať a ich práce hýrili nápadmi, farbami a originálnym spracovaním témy. Keďže 10. ročník projektu bol zameraný na tému „Zelená architektúra, zelené stavebníctvo“ žiaci namaľovali svoju predstavu zelenej mestskej štvrte a mnohým žiakom sa podarilo inšpirovať aj samotných architektov v porote.

Porota nakoniec ocenila práce 26 žiakov z rôznych kútov Slovenska, ktorých organizátori projektu pozvú na Slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej súťaže a tematickú vychádzku po zelenej architektúre Bratislavy.

Svojho víťaza sme vybrali aj za náš ateliér – stal sa ním Matúš Jurkovič z Považskej Bystrice. „Matúšova práca veľmi dobre vystihuje tému 10. ročníka výtvarnej súťaže – Zelená mestská štvrť. Vyniká progresívnym prístupom k riešeniu rôznych typologických druhov architektúry a urbanizmu mestskej štvrte vo vzťahu k mestskej zeleni, vzhľadom na aktuálnu tému klimatickej zmeny,“ zhodnotil za ateliér Aleš Hradecký.

Deti sa môžu tešiť na dvojdňový výlet do Bratislavy

Žiaci, ktorých práce vybrala porota na ocenenie, sa môžu už teraz tešiť na koniec apríla, kedy zavítajú do Bratislavy. 26. apríla 2024 sa bude popoludní v kinosále SNG konať slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže a na druhý deň sa pozvaní žiaci zúčastnia tematickej vychádzky po zelenej architektúre Bratislavy. Časť vychádzky absolvujú deti aj vláčikom-blaváčikom, sprevádzať ich budú odborníci na architektúru a stavebníctvo a navštívia aj naše sídlo Wallenrod na Mickiewiczovej ulici.

Kompletné výsledky 10. ročníka výtvarnej súťaže na tému „Zelená mestská štvrť“ nájdete na stránke.

Víťazom gratulujeme a tešíme sa na osobné stretnutie v apríli.