ASL logo

 

 

Ateliér je pre architektov dôležitým až osobným priestorom. Trávia v ňom množstvo času a je preto dôležité aby spĺňal všetky atribúty. Bol praktickým, nerušivým priestorom, no zároveň miestom pre načerpanie inšpirácií. Takým je pre nás ateliér vo Wallenrode, ktorý už čoskoro dotvoria unikátne stoličky, ktoré vznikli v spolupráci s Imrom Vaškom a jeho študentami na UMRPUM.

Netradičné a najmä autentické riešenia sú nám blízke

Inak tomu nebolo ani pri rozhodovaní, aké stoličky umiestnime do vstupných priestorov nášho ateliéru. Rozhodli sme sa nadviazať na osvedčenú spoluprácu s Ateliérom A3 študentov Imricha Vaška na UMPRUM. Jeho študenti nám vždy priniesli inovatívne riešenia. Tentokrát sú to stoličky z rôznych materiálov realizované formou 3D tlače.

Autorský dizajn a progresívne technológie

Aj tak znelo zadanie ročníkovej práce pre študentov Ateliéru III na pražskej UMPRUM, ktorý vedie, náš dlhoročný spolupracovník, profesor Imrich Vaško. Študenti pripravili tak hneď viacero návrhov. Na obhajoby prác sa vybral, ako odborný konzultant, aj jeden z našich majiteľov, architekt Tomáš Šebo. Mal tak možnosť obzrieť si prototypy stoličiek a rozhodnúť sa, ktoré 4 budú súčasťou nášho ateliéru na Mickiewiczovej.

Práve naše sídlo – budova Wallenrod, je ukážkou toho, že architektom ateliéru sú inovatívne prístupy viac než blízke. Unikátna zelená fasáda nemá na Slovensku páru, a je ošetrená patentom. Vo vstupnej hale na recepcii sa nachádzajú sklenené kade s mikroriasami – projekt Biotopia, ktorý je tiež výsledkom spolupráce so študentami Imricha Vaška.

Technológia budúcnosti s materiálmi “minulosti”

Udržateľnosť – využitie materiálov, ktoré tu už boli a ich recyklácia v spojení s, čoraz využívanejšou, technológiou 3D tlače. Atribút uplatniteľný na rôzne materiály – v prípade našich stoličiek – drevo, keramika a plast…

1. Maya Diab, Ashton Birdt, David Stingl: The Box

Môže dizajn ovplyvniť vlastnosti materiálov? Odpoveď na túto otázku hľadali študentky – autorky prvej navrhovanej stoličky. Experimentovaním s 3D tlačou (FDM) a R-PET materiálom dosiahli elastický efekt a ovplyvňujú tak konečnú podobu navrhovanej stoličky.

2. Hugo Fekar, Jakub Míča, Jan Novák: Root Chair

Azda najtradičnejší materiál pre stoličku v netradičnom prevedení. Podobne, ako ostatné modely aj tento je dotvorený technológiou viacosového frézovania dreva.

3. Petra Sochurkova Antónia Stretavská, Kateřina Suchánková: Fast Plants

Aj táto stolička je vytvorená z prírodného materiálu – keramickej hliny. Tvary, ktoré navrhli navyše vytvárajú priestory – kvetináče pre zasadenie rastlín. Finálna podoba stoličiek sa môže líšiť, podobne ako tomu je aj pri iných produktoch z keramiky – „raw“ podoba bez galzúry, alebo nekonečno možností glazúry.

V ateliéri sa stoličiek už nevieme dočkať. Ktorá oslovila najviac vás?