ASL logo

 

 

Dom na zlome

Názov Domu na zlome nie je náhodný, určil ho zložitý terén. Lichobežníkový pôdorys sa nielen zvažuje, ale aj láme smerom k susednému pozemku. Pri riešení sme boli nútení zohľadniť zložitý tvar a klesanie terénu na západnú stranu.

Základný pôdorys v tvare písmena L tvoria dve na seba kolmé hmoty. Geometria a situácia stavby sa prispôsobili nielen samotnému pozemku, ale aj výhľadu, línii uličnej zástavby a susednej budove. Os prízemia je kolmá na os pozdĺžne orientovanej budovy na vedľajšom pozemku, línia fasády poschodia vstupnej časti je zase pokračovaním línie uličnej zástavby. Odskok medzi hmotami slúži ako prístrešok nad vstupom. Vyosenie línií prestupuje celú stavbu a prejavuje sa aj v interiéri. Minimalistický dizajn domu sme oživili dreveným obkladom a podlahou, ktoré cez zaujímavo formovanú terasu prepájajú interiér s exteriérom.

Parametre stavby:

1. nadzemné podlažie: vstupná hala, šatník, kúpeľňa so sprchovým kútom, toaleta, sklad, pracovňa s preskleným oknom na terasu, kuchyňa s jedálňou, schodisko, obývačka

2. nadzemné podlažie: dve detské izby a spálne rodičov s vlastnými šatníkmi a kúpeľňami

 

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Miesto: Prievidza

Investor: súkromná osoba

Autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Emanuel Zatlukaj, Katarína Uhnáková

Štúdia a projekt: 2009

Realizácia: 2010 – 2011