ASL logo

 

 

Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR 2015 majú svojich majiteľov. V poradí 14. ročník cien vyvrcholil druhú októbrovú stredu večer slávnostným odovzdaním sošiek víťazom.

Ceny sa už tradične odovzdávali v šiestich kategóriách – Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér.

Bronzový domček CE.ZA.AR-a, sošku od akademického sochára Jána Hoffstädtera si tento rok prevzali architekti za šesť diel, päť z nich stojí na Slovensku a prevažne v Bratislave a jedno postavili v Českej republike.

Za Bytové domy sa favoritom roka podľa hodnotenia medzinárodnej poroty stal „Bytový dom – Nový háj“ v Petržalke od tímu autorov: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Drahan Petrovič, Katarína Kollá- rová a Emanuel Zatlukaj.

Bytový dom Nový háj stojí na rohu ulíc Starohájska a Du- dova. Okrem reklamnej kampane, kde investori ITB a Imagine Development posielali všetkých „do hája“ bola novostavba netradičná variabilitou a flexibilitou. Klienti dostali možnosť niekoľkých rôznych dispozícií bytu a do štartu výstavby mohol robiť zásahy aj na fasáde. Takmer všetci majitelia budúcich bytov túto možnosť využili a najviac menili okná, ale aj dispozície, lodžie a balkóny. Okrem toho deve- loperi zrevitalizovali aj park v tesnej blízkosti projektu. Pribudla nová zeleň, chodníky, lavičky, odpadkové koše aj detské ihrisko.

Medzinárodná porota hodnotila 100 prihlásených diel v dvoch kolách a vybrala z nich 23 postupových (semifinálových) diel. Z nich na základe osobnej obhliadky napokon zvolila 18 nominácií. Komu- nitné centrum Máj od autorov Michala Sula, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana navrhla porota na nomináciu na prestížnu Cenu Európskej únie Mies van der Rohe Award.

 

Kompletný článok si prečítajte tu.