ASL logo

 

 

Porota 58. ročníka Ceny Dušana Jurkoviča predstavila 6 nominácií, spomedzi 26 prihlásených diel. Teší nás, že medzi nimi nechýbal náš projekt Galvaniho Business Centrum 5.

Architektonická cena, ktorá bola zriadená ako trvalá pocta pamiatke zakladateľa modernej slovenskej architektúry Dušana Jurkoviča, je najstarším architektonickým ocenením na Slovensku. Od roku 1964 sú oceňovaní autori, alebo autorské kolektívy za dielo, ktoré prispieva k zvýšeniu úrovne a prestíže architektonickej tvorby na Slovensku.

Aj v tomto ročníku medzinárodná porota posudzovala 26 prihlásených diel. Na základe štúdia predložených návrhov a následnej diskusie rozhodla o laureátovi a štyroch nominovaných dielach.

Hodnotiaca komisia zasadala v nasledovnom zložení: Iván Nagy (Maďarsko) – predseda poroty, Tomasz Karpowicz (Poľsko), David Leníček (Česká republika), Richard Murgaš (Slovensko), Peter Žalman (Slovensko), Andrea Bacová (Slovensko) a Petronela Šelinger Királyová (Slovensko).

Prečítajte si ako zhodnotili Galvaniho Business Center 5 zhodnotil predseda poroty:

“Rozpočtové limity a ďalšie obmedzenia, ako je ́maximálny pomer podlahovej plochy, zvyčajne ponechávajú malý alebo prakticky žiadny priestor pre architektúru. Napriek tomu môže spolupráca ambicióznych developerov a architektov ukázať, že aj tu existuje cesta. Dispozičné riešenie Galvaniho Business Centra 5 je samozrejme hlavne racionálna, no v pozadí cítiť snahu autorov o vytvorenie ľudského a prívetivého prostredia.”

 

Slávnostné vyhlásenie nominácii a laureáta ocenenia sa konalo v krásnych priestoroch Moyzesovej siene FiF Univerzity Komenského, kde prebiehala aj výstava nominovaných diel. Laureátom Ceny Dušana Jurkoviča 2022 sa stali autori diela Konverzia Jurkovičovej Teplárne.

Ocenenie si prebrali z autorov (z ľava): Tomáš Šebo, Igor Lichý, Juraj Murín, Aleš Hradecký a Imrich Vaško

Blahoželáme všetkým nominovaným a laureátovi.