ASL logo

 

 

To, že máme v ateliéri šikovných ľudí vieme a nepochybujeme. Ďalším dôkazom o tom je naša šikovná kolegyňa, ktorá sa nebála a zapojila sa do medzinárodnej súťaže. 23. ročník prehliadky diplomových prác každoročne organizuje Česká komora architektov so zámerom porovnať kvalitu štúdia na vysokých školách architektúry a príbuzných odborov. V tomto ročníku sa ocenenie uchádzalo 97 absolventov. V rámci prehliadky sa uskutočnil už ôsmy ročník architektonickej súťaže Kaplicky Internship už pozná svojho víťaza. Víťazkou sa stala Eva Kvaššayová, absolventka UMPRUM v Prahe, ktorá absolvuje trojmesačnú platenú stáž v madridskej kancelárii architektonického štúdia Foster + Partners pod vedením Taba Rasti.

 

Kaplicky Internship 2022 (Bakala Foundation)

 

V pondelok 5. decembra počas dopoludňajšieho zasadnutia si odborná porota pozrela šesť prepracovaných prezentácií absolventov. Porotu tvorili významné osobnosti českej a medzinárodnej architektúry, medzi nimi Michal Kohout, architekt a vysokoškolský pedagóg na ČVUT, Regina Loukotová, rektorka súkromnej medzinárodnej vysokej školy architektúry ARCHIP, architekt a historik Zdeněk Lukeš a víťazka Kaplického stáže 2016 Petra Ross, ktorá v súčasnosti pracuje v belgickom ateliéri CONIX RDBM Architects. Medzi zahraničnými členmi poroty boli Deyan Sudjic, emeritný riaditeľ Múzea dizajnu v Londýne, a Taba Rasti, členka vedenia madridskej kancelárie Foster + Partners, kde je tohtoročný víťaz na trojmesačnej stáži.

Neotáľali sme a Evku trochu vyspovedali.

Ako si sa dostala k tejto súťaži?

O súťaži som vedela už roky predtým. Vedela som, že by som sa chcela určite raz so svojou diplomkou zapojiť.

Čo ťa inšpirovalo pri písaní a vytváraní tvojej diplomovej práci?

Inšpiráciou pre prácu bol študijný pobyt na KTH v Štokholme, kde som bola počas zimného semestra na začiatku diplomového ročníka. Tam sme sa zaoberali fotogrametriou a point cloudmi. Mali sme tu kritiky napríklad s Michaelom Youngom, ktorého kniha „Reality modeled after Images“ bola jedným z hlavných zdrojov pre teoretickú časť diplomky. V praktickej časti ma inšpirovali experimentálne projekty Incidental Space od Christiana Kereza alebo Kieslerov Endless House. Veľmi podnetnými boli aj konzultácie s Imrom Vaškom a Shotom Tsikoliya v ateliéri A3 na UMPRUM, rovnako ako s konzultantom práce Cyrilom Říhom.

Vieš nám v jednoduchosti predstaviť tvoju prácu?

Dronom skenovaná tatranská príroda a meteorologické javy spojené v koncepte oživenia nefunkčnej stanice lanovej dráhy od Dušana Jurkoviča. Vstupné myšlienky skrz parametrické navrhovanie finalizuje počítač.

Bol Kaplicky Internship niečo, po čom si túžila?

Určite áno. Tešila som sa z ocenenia tohto projektu nielen kvôli sebe a stáži v zahraničnom ateliéri, ale aj kvôli množstvu energie ľudí, ktorí mi s ním pomáhali.

Kamarátom, ktorí chodili so mnou fotiť architektúru v Tatrách alebo mi pomáhali s modelom, ale najmä rodičom, ktorí ma od začiatku štúdia neustále podporovali.

Bola výhra pre teba prekvapením?

Výhra bola pre mňa obrovským prekvapením (preto som mala aj na odovzdávaní cien oblečené džínsy 😃),vôbec som to nečakala.

Zmenila by si niečo na tvojej práci keby ešte môžeš?

Jasné, zmenila by som množstvo vecí. Keby nebolo deadlinov, tak by som to pravdepodobne robila doteraz:)

 

Evka, ešte raz ti gratulujeme a veríme, že si z Madridu prinesieš mnoho skúseností!