ASL logo

 

 

Posledný blok bratislavskej komerčnej administratívno- obchodnej zóny medzi Galvaniho ulicou a diaľnicou D1 – pre vlastné potreby postavila firma Asseco Central Europe, jeden z najvýznamnejších poskytovateľov moderných IT riešení. Od februára 2022 nové sídlo využíva, jeho realizácia trvala dva a pol roka a firma využila inovatívny prístup.

Okrem štandardného dialógu medzi investorom a architektom vznikalo na mieru investora na základe spätnej väzby od zamestnancov. Za projektom budovy stoja Architekti Šebo Lichý s kolektívom a interiéry pracovných priestorov navrhli architekti zo štúdia coolstock. Pri návrhu rešpektovali architekti nielen požiadavky na estetiku a funkčnosť priestorov, ale aj na ich celkové usporiadanie v prospech pohody/ wellbeingu zamestnancov. Nové sídlo má pomôcť spoločnosti vytvárať a deliť sa o hodnoty, rozmýšľať mimo zabehnutých koľají a pritiahnuť šikovných ľudí. Bloky administratívneho komplexu v tvare písmena C rešpektujú stavebnú parcelu, svetelno-technické podmienky a ekonomiku stavby a využívajú súčasné technologické trendy kancelárskych budov. Variabilné prenajímateľné priestory umožňujú aplikovať individualizované riešenia kancelárií. GBC V je mnohofunkčný objekt, v ktorom sa križujú rôzne typy prenajímateľných kancelárskych dispozícií. Diferencované potreby nájomcov a poloverejných, verejných obchodných a obslužných prevádzok stravovania, oddychu, prestávok a kontaktu s prírodou zvyšujú nároky na štandardy pracovného priestoru.

Antracitová administratívna budova s dynamickou fasádou a meniacou sa tektonikou okien parametricky reaguje na svetlo a orientáciu na svetové strany. Architektonické riešenie GBC V. sa vyznačuje rôznorodosťou vnútorných a vonkajších priestorov, dynamickou tektonikou architektonických konštrukcií, otvorov, povrchov, obkladov, prírodných materiálov a čierno-bielou farebnosťou. Systém rôzne otvorených lodžií so zeleňou podporuje aktuálny trend. Možnosť prirodzene vetrať oddychové priestory so zeleňou v dostupnej vzdialenosti od pracovného stola sa v čase pandemickej krízy stala nutnosťou. Terasa je otvoreným parkom s bezprostredným prístupom zamestnancov do exteriéru, čo umožňuje aj prenikanie svetla a slnka do vnútorného otvoreného priestoru zeleného átria. Zelená terasa nad hlavným vstupom delí administratívnu budovu na dve symetrické časti a zároveň akcentuje hlavný vstup do oboch uzavretých dispozičných častí objektu. Úžitková plocha GBC V tvorí 23 501 m2, administratívne priestory majú plochu 15 793 m2, obchodné priestory 468,09 m2 a v centre je 581 parkovacích miest.

Široké panoramatické výhľady na svahy Malých Karpát a sever mesta, husté vertikálne slnolamy na južnej strane a pozdĺžne východné a západné fasády menia geometriu perforácie. Nepravidelné átriá so zeleňou prinášajú do predmestského urbanizmu osviežujúci dizajn. GBC V sa svojimi architektonickými a stavebno- technickými riešeniami snaží reagovať na všetky pálčivé výzvy súčasného navrhovania. Spôsob architektonického navrhovania a riešenia problematiky mesta aj developovanej krajiny sa zmenil aj vplyvom skúseností z globálnej pandémie a v súvislosti s klimatickou krízou.

Spoločnosť Keller špeciálne zakladanie, spol. s r. o, zabezpečila výkop prúdovou injektážou s prikotvením, v miestach priehlbní, ktoré boli pod úrovňou hladiny podzemnej vody, realizovala tesniace vaničky z prúdovej injektáže a založenie objektu na stĺpoch z prúdovej injektáže. Pri výstavbe projektu Galvaniho Business Centrum 5 bola firma PERI, spol. s r. o., hlavným dodávateľom debnenia. Stavba pozostáva z 2 podzemných a 7 nadzemných podlaží. Na stavbu jadier, stien a stĺpov podzemných a nadzemných podlaží sa použilo debnenie TRIO. Na oblé steny sa použilo debnenie RUNDFLEX. Súčasťou stavby sú dve robustné jadrá, ktoré sa debnili z TRIA. Na stropné debnenie sa použilo debnenie MULTIFLEX v množstve cca 5 500 m2. Najzložitejšou súčasťou tejto stavby bola konštrukcia trámoveho stropu nad hlavným vstupom, ktorý podopiera 7 okrúhlych kovových stĺpov. Spomínaná robustná konštrukcia, ktorá slúži ako vstupná brána, dopĺňa svojím vizuálom celistvosť projektu a dodáva budove štýlový a moderný charakter.

 

Kompletný článok si prečítajte kliknutím na odkaz nižšie.
Článok bol vydaný v časopise EUROSTAV 10/2022.