ASL logo

 

 

Naše študijné cesty za architektúrou boli vždy legendárne. Spojenie čerpania inšpirácie od medzinárodných kolegov s teambuildingom a zábavou mimo office, sme si vždy užili, no na dva roky dostali, za známych okolností, stopku. Preto sme hneď ako to šlo hľadali cestu ako túto tradíciu obnoviť. A tak sme v piatok 13-teho vyrazili z bratislavskej Hlavnej stanice smer Viedeň.

Prvý deň v plnej zostave

Po príjazde na viedenskú hlavnú stanicu nás síce privítal dážď, no kým sme si vybavili potrebné formality a prebrali naše premiestňovače Viedňou – bickyle, dážď ustal a nič nám tak nebránilo vybrať sa k prvému bodu nášho programu.

Tým bola štvrť okolo projektu BelView Apartments, ktorý majú na svedomí architekti Coop Himmelb(l)au. Vysoký a veľkoryso presklený obytný dom s výhľadom z každého bytu na ďalšie štýlové fasády kancelárskej štvrte alebo na koruny stromov Schweizergarten. Jeho presne naplánované línie sú navrhnuté tak, aby sa vždy objavili nové a vzrušujúce perspektívy. Moderné formy, ktoré odzrkadľujú dynamiku okolia, stanovujú nové štandardy v mestskom spôsobe života vo Viedni.

Prešli sme si aj ďalšie budovy v okolí – Andaz Vienna Am Belveder, Quartierhaus Open Up a Bildungscampus Sonnwendviertel od PPAG, Haus Am park od feld72, Mio od Vlay Steeruwitz, Stadelefant, ATELIERHAUS C.21

   

Po krátkej obednej prestávke a chutnom „wiener schnitzeli“ sme sa vybrali na ďalšiu časť nášho poznávania viedenskej architektúry a najmä jej obytných častí. Presunuli sme sa k Nordbahnhof, v jednej z najzaujímavejších mestských rozvojových oblastí Viedne. Súbor budov sa tiahne pozdĺž novej Bruno-Marek-Allee na rohu Am Tabor a je vysoký až 35 metrov. V súlade s proklamovaným urbanistickým modelom má budova odstupňované a malorozmerne štruktúrované stavebné línie a výšky. Mestská základňa ponúka obchodné a reštauračné priestory na prízemí a flexibilne využiteľné obytné a obchodné priestory na prvom poschodí.  Ostatné podlažia v hlavnej budove sú určené ako kancelárske priestory s nádherným panoramatickým výhľadom. Nová budova, orientovaná smerom od bulváru, tvorí spolu s dvoma protiľahlými obytnými budovami tichý, ale súvislý otvorený priestor – slnečný, husto vysadený park ako spoločné centrum.

Touto časťou sme mali zabezpečený aj odborný sprievod, o ktorý sa postral kolega architekt, ktorý pracuje vo Viedni – David Kovařík. Porozprával nám roôzne zaujímavosti a nás príjemne prekvapilo, že ide o žiaka nášho kolegu a konzultanta prof. Imricha Vaška.

Opäť sme si obzreli aj okolie obytných domov sprevádzané zeleňou – Rudolf Bednar Park,  Wohnen am Park,  PaN-Wohnpark a postupne sa so zapadajúcim slnkom presunuli k nášmu ubytovaniu – v blízkosti zábavneho parku Prater – program na večer bol tak zrejmý.

Sobota ako stvorená na bicyklovanie

Druhý deň sme hneď po raňajkách vyrazili na cesty. Hlavným cieľom druhého dňa bola lokalita Aspern, no za zmienku určite stoja aj miesta, ktoré sme navštívili počas cesty. Herzberg od feld72 a AllesWirdGut, drevené bytovky od Berger&Parkkinen a Querkraft, Slim City Center, WAS od AllesWirdGut.

Novovybudované jazerné mesto Aspern predstavuje najrozsiahlejšie rozvojové územie Viedne. Na ploche 240 ha tu okolo umelo vybudovaného jazera už vyrastá multifunkčná mestská štvrť. PO dokončení, naplánovanom na rok 2028, ponúkne 10 500 bytov pro 20 000 obyvateľov a vytvorí priestor pre 20 000 pracovných miest. Pri plánovaní tohto veľkého urbanistického projektu bolo podmienkou využívanie najnovších technológií, inovatívnych riešení vo výstavbe a architektúre obytných celkov – skrátka miesto ako stvorené na inšpiráciu.

Nabití inšpiráciou a s množstvom našľapaných kilometrov v nohách sme sa vrátili domov, aby sme už čoskoro nadobudnuté nápady mohli zakomponovať do našich projektov.