V Bratislave sa s rezidenčnými projektmi v ostatných rokoch akoby vrece roztrhlo. Developeri sa už naučili, že musia svoj projekt od konkurencie odlíšiť. Tí, čo držia prst na pulze doby, vedia, že anonymita v bytových domoch je preč.
Trendy sú jasné a prichádzajú už aj k nám na Slovensko. Hlásia návrat ku komunitnému spôsobu života, dôkazom sú napríklad susedské záhrady či dvorové opekačky, čítačky a rôzne iné akcie, ktorými iniciatívni obyvatelia inšpirujú aj susedov. Na tento fakt mysleli aj v ITB pri koncipovaní projektu Mamapapa na Nejedlého ulici v bratislavskej Dúbravke.
Komunita na prízemí aj na streche
Táto mestská časť je už dlhšie v hľa- dáčiku developerov. Napriek väčšej vzdialenosti od centra mesta (čo tiež môže byť prezentované ako výhoda pokojnejšej lokality) ponúka dobrý prístup na hlavné komunikačné ťahy v meste, slušnú obslužnosť mestskou hromadnou dopravou a vybudovanú sieť občianskej vybavenosti. Bonu- som, ktorý v tomto prípade developer prináša budúcim obyvateľom, ale aj širšej verejnosti, je komunitný priestor umiestnený na prízemí objektu. S rozlohou 500 m2 ponúkne rôzne možnosti na stretávanie, spoločné akcie a relax. Obvyklý prístup investora, ktorý do ustúpeného najvyššieho podlažia umiestni najluxusnejšie byty s najluxusnejším výhľadom, funguje v tomto prípade trochu inak. Na jednej zo striech bude pre všetkých obyvateľov k dispozícii relaxačná strešná terasa. Polouzatvorený dvor ponúkne okrem 66 parkovacích miest na povrchu aj veľký priestor so zeleňou upravený na hry detí či relax dospelých. V suteréne domu bude vybudovaný parkovací dom pre 95 áut.
Okno aj v kúpeľni
So 110 bytmi a 12 apartmánmi sa Mamapapa už radí medzi väčšie projekty, našťastie sa nešplhá do nedozerných výšok, ostáva pri triezvych siedmich, respektíve ôsmich podlažiach v objekte s pôdorysom L. Skladba bytov a apartmánov naznačuje cieľovú skupinu projektu. Na výber je množstvo rôznych dispozícií od najmenších 1-izbových cez 1,5-izbové, 2- a 2,5-iz- bové až po 3-izbové byty a niekoľko 4-izbových. Dispozície sú dômyselné, architekti využili aj zdanlivo hluché miesta, ktoré priam vyzývajú na tvorivý prístup pri riešení interiéru. Milým pozitívom sú byty s kúpeľňami s oknami, čo sa často v bytových projektoch nevída, keďže prirodzené svetlo v kúpeľni je pre generácie odchované v umakartových kúpeľniach stále symbolom luxusu. Podobne je to s balkónmi. Aj k tým najmenším dispozíciám boli pridané lodžie alebo aspoň balkóny, v niektorých prípadoch dokonca s rozmermi, ktoré dovolia umiestniť do exteriéru viac ako jednu stoličku.
Patchworková fasáda
S architektúrou sa v ITB vždy radi pohrajú, Architekti Šebo Lichý sa nezaprú. Osvedčený recept vysúvania a zasúvania objemu v tomto prípade mierne zmodifikovali a výsledkom je kontrast dvoch hmôt. Vyšší, zato zjavne zámerne triezvejšie poňatý, svetlý blok má štandardnú vizáž bytového domu. Príjemným protipólom je kolmo orientovaný nižší blok s bohatým tvaroslovím. Dokonca až takým bohatým, že fasády pripomínajú patchworkovú deku. Na projekte s názvom Mamapapa to však považujeme za milý a tiež logický spôsob, ako vyvolať v klientoch pocit domácej pohody a útulného prostredia. S realizáciou stavby začína developer už túto jar. Na obhliadku dokončeného projektu si redakcia (rovnako ako klienti na sťahovanie do hotových bytov) počká do konca budúceho roku.
Miesto/ Investor: Nejedlého ulica, Bratislava- Dúbravka ITB Development
Architekti: Ing. arch. Tomáš Šebo, Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. Branislav Groch, Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Plocha pozemku: 4 181 m2
Zastavaná plocha: 1 378 m2
Počet parkovacích miest: 66 na povrchu, 95 v garáži
výstavba: jar 2016 – zima 2017
Kompletný článok si prečítajte tu.