ASL logo

 

 

Do portfólia bratislavských rezidenčných projektov pribudol toto leto nový exkluzívny komplex pod Slavínom Sokolská Residence od ateliéru ASL Architekti Šebo – Lichý, ktorý je členom skupiny ITB. Spojenie architektov a biznismenov ITB Development, a. s., má za sebou už viacero realizácií ako pixlovaný Vista Residence, na Cenu ARCH nominovaný Nový háj s individualizovaným nepravidelným fasádnym rastrom navrhovaným samotnými klientmi, administratívnu prieluku s vertikálnou rastlou zelenou fasádou Wallenrod či retro-popové Business Garden Štefánikova, ku ktorým sa tento rok na jeseň priradí ešte prvá fáza multištýlového projektu Čerešne v bratislavskej Dúbravke. Novými rozostavanými rezidenčnými projektami tejto skupiny sú aj horizontálne členený exkluzívny terasovitý trojkomplex Gansberg na bratislavskej Kolibe, dosková zalomená obytná štruktúra s tapetovou grafikou MAMA PAPA v Dúbravke a štyri bytové kubusy kosoštvorcových fasádnych roštov Kolísky v Záhorskej Bystrici.

 

Sokolská ulica je fenoménom topografie rezidenčných svahov Palisád, okolia Hradu a Slavína a reprezentuje extrémnu krajinu územia vysokých stavebných prevýšení, náročných oporných múrov a zložitých uličných sietí. Sokolská ulica je aj hranicou medzi mestom a kopcom, päť- až šesťpodlažnou mestskou zástavbou na východe a individuálnou vilovou zástavbou na západe vrstevnice, ktorú tvorí línia ulíc Kuzmányho, Moyzesovej, Fraňa Krála a Sokolskej, ktorá sa však na konci adresy dopravne aj fyzicky rozpadá. Sokolská Residence sa nachádza v diplomatickej štvrti hlavného mesta, v susedstve Ministerstva zahraničných vecí, veľvyslanectiev, zastupiteľských úradov a rezidencií diplomatov, ale aj v nepriechodnej spleti neudržiavanej mestskej infraštruktúry, bez parkovej úpravy a v špine chaotických vlastníckych transferov počas poslednej sedemdesiatročnej bratislavskej histórie. Známa adresa školy na rohu Hlbokej ulice, susedstvo Horského parku, slávny Sokolský klub, ale aj zničené tenisové kurty a nevkusná porevolučná architektúra MZV dodnes zatiaľ dočasne formujú tento dnes nevľúdny, zapchatý a neudržiavaný kút Bratislavy.

 

Nový mestský implantát sedempodlažného obytného komplexu Sokolská Residence má ambíciu rekonštruovať zašlú slávu Sokolskej ulice a osviežiť jej urbánny kontext. Apartmány, dvoj, troj- a štvorizbové byty zamerané na rodiny, dva nadštandardné terasové penthousy na najvyššom podlaží a dve podzemné parkovacie garáže je 3D štruktúra meandrov terás, oporných múrov a balkónov, ktoré tvoria záhybovú krajinu vrstevníc rôznych veľkostí a tvarov. Terasové polia, ktoré sa postupne so stúpajúcou výškou transformujú z horizontálnych kriviek do vertikálnych vĺn, rozdeľujú objekt do dvoch samostatných hmôt – geomorfný prírodný štvorposchodový sokel, z ktorého vyrastá biela prelamovaná trojposchodová nadstavba. Zo spodnej Sokolskej ulice je Sokolská Residence urbánnou sedemposchodovou vežou so zarezávajúcim sa rampovým slimákom do krajiny svahu, z vrchnej Okánikovej ulice zasa elegantnou trojposchodovou mestskou vilou so vstupným rezidečným parterom. Medzipriestor spodnejSokolskej a vrchnej Okánikovej ulice sa morfologicky skrúca do nepokojnej geometrie organických terás, komunikačných chodníkov a schodov, trávnatých a zelených ostrovov a betónových zrázov a kaňonov. Sokolská Residence tak vytvára v rozbitej urbánnej štruktúre iniciačný bod pre kreovanie nových verejných, poloverejných a súkromných polotransparentných plošín medzi Pražskou ulicou a Slavínom.

 

Architektonické ambície ASL sa vymykajú aktuálnym tendenciám slovensko-českej prísnosti, alpského minimalizmu, estetizovaného industrializmu, belgického neoromantizmu či IKEA kolážovosti. Ich projekty sú geometricky intrikované, konštrukčne zložitejšie a esteticky nekonformné. Ich autorské detaily, navrstvená farebnosť, otvorená tvarovosť, klientske spolurozhodovanie a štýlová hybridnosť komplikujú nielen ich vnútorný ateliérový architektonický dialóg, ale aj spoločné firemné podnikateľské nastavenie. Filozofiou samotnej spoločnosti ITB Development, a. s., je (podľa ich webového baneru) špecializácia na inovatívne projekty, ktoré sa vždy odlišujú od ostatnej ponuky na trhu inou koncepciou. Sú konzervatívni v investovaní a vstupom do projektov predchádzajú analýzy trhu, prieskumy lokalít, niekoľko architektonických štúdií, predrokovania a následné podrobné biznis plány. „Buď náročný na lokalitu, občiansku vybavenosť, realizáciu, architektúru a dispozície“ sú marketingové heslá ITB predajných kampaní, ktoré komunikujú ich architektonické stratégie navonok verejnosti. Aj ASL si na základe analýz princípov predchádzajúcich projektov a metód navrhovania aktuálne vygeneroval svoj vnútorný architektonický manuál formulovaný do jedenásťbodového autorského Manifestu ASL: „Buď autentický, angažovaný, generatívny, kontextuálny, konceptuálny, radikálny, osviežujúci, provokatívny, presný, urbánny a zelený“. Je zaujímavé si na príklade projektu na Sokolskej ulici spätne reinterpretovať ich novovzniknutý Manifest.

 

Sokolská Residence je autentickou architektonickou interpretáciou ASL na kontextuálne súvislosti topografie miesta, mesta a urbánnej skladby zastavaných objemov územia. Od mesta veža a od kopca vila, rezidenčný komplex premenlivých tvárí je zvrásnený do terasových kaskád ako hybridný priestor medzi terénom, mestom a vilovým terasovým domom. Záujem autorov presadiť rastlé a geomorfné tvarovanie do rezidenčnej architektúry reagujúcej na horský a parkový charakter územia na hrane bratislavského Horského parku je angažovaním sa architektov pre uplatnenie zelene, prírody a organickej estetiky do nového životného priestoru obyvateľov domu. Radikálna, provokatívna, ale aj osviežujúca architektonická forma fasády je u ASL generatívnym pokračovaním algoritmu krajiny vrstevníc, geometrie ciest, svahov a oporných múrov kontextu Sokolskej ulice. Dôkladnosť a presnosť v dlhom procese navrhovania a realizácie je kruciálnym momentom schopnosti každého architektonického a realizačného tímu. Spojenie ambícií Manifestu ateliéru architektov ASL Architekti Šebo – Lichý a snáh biznismenov ITB Development, a. s., byť náročný na lokalitu, občiansku vybavenosť, realizáciu, architektúru a dispozície prináša aj v Sokolská Residence geometricky komplikovaný, konštrukčne zložitejší a esteticky diferencovaný projekt. A tak možno manifestačné atribúty ASL prinesú nielen nové impulzy do názorovo menej diferencovanej komunity architektov, ale aj do prebúdzajúcich sa strání a úbočí bratislavského mestského priestoru.

 

Kompletný článok si prečítajte kliknutím na odkaz nižšie.

Článok bol vydaný v časopise ARCH 10/2018.