Pri kúpe nehnuteľnosti alebo výbere projektu zrejme najprv riešite cenu, lokalitu či celkový dojem z architektonického riešenia. Viete sa však pozrieť aj na všetky detaily a problémové stránky dispozície? Prehliadnete tmavé kúty či nelogické napojenie miestností kvôli úžasnému výhľadu? Uvedomujete si, aké úskalia prináša zložito členitá dispozícia zhotoviteľom? Ak ste ešte nemali čas zamyslieť sa nad usporiadaním budúceho bytu alebo domu, prinášame vám niekoľko cenných rád od developerov či od výrobcov a dodávateľov stavebných riešení.
Začnite od návrhu
Čo všetko ovplyvňuje výber dispozície a aké máme na organizáciu priestorov v našom dome alebo byte požiadavky? „Nároky na dispozičné riešenie bytu sú veľmi individuálne. Najčastejšou témou je riešenie kuchyňa verzus obývacia miestnosť. Pre niekoho je dôležité otvorené prepojenie kuchyne a obývacej miestnosti, iný klient má požiadavku na samostatnú a priestrannú kuchyňu so stolovaním, oddeleným od obývacej izby. Podobnou témou je členenie bytu na dennú a nočnú časť. Sú klienti, ktorí striktne vyžadujú oddelenie dennej a nočnej časti, iným, hlavne mladším klientom, prelínanie funkcií vyhovuje,“ hovorí Aleš Hradecký, architekt a manažér ateliéru Architekti Šebo Lichý. Ako dodáva, dôležitou témou je rodinný stav klienta a počet detí, najmä vzhľadom na časový horizont využívania bytu. Od toho sa zvyčajne odvíja, či si klient vyberie individuálne alebo rodinné bývanie. Nemenej dôležité otázky vyplývajú z toho, akým spôsobom chceme bytové priestory využívať. Kde trávime spoločný rodinný čas? Kde sa deti hrajú? Kde si robia úlohy do školy? Je dôležitý pokoj pri sledovaní televízie? Potrebujem pri varení kontakt s ostatnými členmi rodiny? „Klienti zvyčajne vyžadujú predovšetkým funkčnosť, dostatok úložného priestoru či doplnkový priestor, ako sú balkón, lodžia alebo terasa,“ sumarizuje svoje skúsenosti Erika Foltinová, manažérka klientskych zmien YIT Slovakia. „Je prirodzené, že všetci máme individuálne predstavy o vlastnom bývaní, a preto nie je možné navrhnúť ideálne dispozičné riešenie, ktoré by vyhovovalo každému. Preto klientom odporúčame, aby venovali dostatočný čas návrhu interiéru a túto fázu nepodcenili.“
Poraďte sa s architektom
Nemali by sme však zabúdať ani na dispozíciu spoločných priestorov, umiestnenie vstupu do bytového domu, schodiska či výťahu. V prípade parkovacieho miesta si skontrolujte, ako blízko je pri vstupe do domu, schodisku, resp. výťahu. „Téma spoločných priestorov je vnímaná skôr z hľadiska bezpečnosti, používateľsky odolných povrchových materiálov, dostatočného priestoru na pohyb s nábytkom či kočíkom, ale aj útulnosti, presvetlenia a reprezentatívnosti. Pridanou hodnotou spoločných priestorov je vytvorenie „komunitného priestoru“, ktorý obyvateľom bytového domu ponúka možnosť stretávania sa, interakcie, vzájomnej komunikácie a zdieľania spoločného života,“ pokračuje Aleš Hradecký.
Ak nemáte priestorové cítenie a robí vám problém vytvoriť si na základe pôdorysného zobrazenia bytu predstavu o reálnom priestore, poraďte sa pri kúpe bytu s architektom alebo interiérovým
dizajnérom. Ten vám pomôže napríklad priestorovým modelom, kde je dispozičné riešenie bytu ľahšie čitateľné. Niektoré developerské spoločnosti dnes dokonca využívajú nástroje
virtuálnej reality. Pomocou aplikácie si tak budúci majiteľ môže pozrieť svoj byt 3D tak, ako by vyzeral v skutočnosti, a to aj so zariadením…
Kompletný rozhovor si prečítajte kliknutím na odkaz nižšie.
Článok bol vydaný v Stavebníctvo a Bývanie.