ASL logo

 

 

Big architecture v lublane
Začiatkom mája čakala na našich kolegov zaujímavá služobná cesta – vybrali sa do Ľubľany na podujatie Big Architekcture 2022. Slávnostným vyvrcholením podujatia bol galavečer počas ktorého sme si prebrali hneď 3 ocenenia, ale poďme postupne, čo všetko sme zažili v Slovinsku?

Program Big Architecture 2022 bol pre nás inšpiráciou

Podujatie Big Architecture sa konalo 5. mája v Cankarjevom dome v slovinskej Ľubľane. Toto popredné obchodné a vzdelávacie podujatie ma za cieľ posilniť obchodný úspech a atraktívnosť juhovýchodnej Európy prostredníctvom výskumu, hodnotenia a podpory architektúry. Slúži ako katalyzátor úvah o kľúčovom význame architektúry v prostredí, ktoré zohľadňuje a reaguje na súčasné spoločenské výzvy dôležité pre našu existenciu, ekonomiku a budúcnosť.

Zároveň je účelom festivalu navzájom zoznámiť architektov a profesionálov s rozhodovacími právomocami s novými konceptmi bývania, inovatívnymi technológiami, stavebnými systémami, službami a pokročilými riešeniami. Je to tiež príležitosť pre architektov prezentovať svoju prácu.

Práve prezentácie sú hlavným bodom na programe, zúčastnili sme sa hneď viacerých. Ako prvá nás zaujala prednáška architekta Briana Codyho o inteligentných fasádach – k tejto téme viac než blízko, keďže sídlime v nami navrhnutej budove Wallenrodu, ktorá sa pýši patentovanou fasádou, ktorá bola v čase svojho vzniku celoslovenský unikát.

 

Azda najvzácnejšou bola návšteva fínskeho architekta Juhani Pallasmaa a jeho prednáška o vnímaní architektúry.  Pripomeňme si hlavnú myšlienku jeho prezentácie: „Priestor je predovšetkým teoretickým pojmom fyziky, zatiaľ čo zážitok z priestoru sa odvracia od neutrality k zážitkovému a existenciálnemu miestu. Miesto je zakorenené v skúsenosti a je mentálne konštitutívnejšie ako priestor. Architektúra sa hlboko zaoberá týmto prežívaným významom priestoru, ako aj času; existujeme súčasne v mieste a čase.“

 

A víťazom sa stáva…

Jedným z hlavných bodov programu na našej ceste bolo prebrať ocenenia BigSEE AWARD, ktoré sme počas uplynulých rokov od odbornej poroty získali, no vďaka pandemickej situácii sa odovzdávanie konala až v roku 2022. S preberaním ocenení bola vždy spojená aj prezentácia, ktorej sa z náš ateliér ujal profesor Imrich Vaško, s ktorým dlhodobo spolupracujeme na viacerých projektoch, vrátane projektu experimentálnej architektúry, ktorej je mentorom na pražskej UMRPUM.

Ako prvé boli ocenené kancelárske priestory ERSTE, a to ocenením BigSEE Interior Design Award 2022 v kategórii Workplace Cenu za neprítomných kolegov autorov prebrali Emanuel Zatlukaj, Branislav Groch a Imrich Vaško.

Rovnaká trojica si prebrala aj ďalšie ocenenie BigSEE Interior Design Award 2022  v kategórii Workplace, za projekt Showroom ITB, na ktorom sa už autorsky podieľali Emanuel Zatlukaj a Imrich Vaško.

 

 

 

Ako posledné prišlo na rad ocenenie ešte z roku 2021, naša Vyhliadková veža získala ocenenie BigSEE Architecture Award 2021 v kategórii Landscape and urban space. Autori sa oceneniu potešili. My len doplníme, že naša Vyhliadková veža sa už môže pochváliť hneď viacerými úspechmi – nominácia na CEZAAR v kategórii exteriér, nominácia na Cenu Dušana Jurkoviča a medzinárodná odborná porota ju zaradila aj na shortlist Piranesi award exhibiton, kde sa ako jediná stavba zo Slovenska ocitla medzi TOP 8 z celej Európy.

Po oficiálnej časti galavečera nasledovala večera, networking, ako aj príjemné stretnutia s kolegami zo Slovenska i zahraničia.

 

Po stopách Jože Plečnika

Druhý deň nášho programu sme mali naplánovanú prehliadku mesta. Aj keď nám počasie úplne neprialo, podarilo sa nám spoznať, s dáždnikom v ruke, viaceré zaujímavé zákutia hlavného mesta Slovinska a zároveň absolvovať prechádzku po stopách slávneho slovinského architekta, ktorého prácu môžete okrem Slovinska, vidieť aj v Prahe či Viedni. Jože Plečnik, bol slovinský architekt a urbanista. Svojou prácou v 20. a 30. rokoch 20. storočia pre česko-slovenskú prezidentskú kanceláriu významne prispel k súčasnému vzhľadu Pražského hradu.

Na záver len, ďakujeme Big Architecture, ďakujeme BigSEE AWARDS a ďakujeme Ľubľana. Odnášame si ocenenia našej práce, ako aj skvelé zážitky, či kontakty a veríme, že sa možno už čoskoro stretneme znova.