ASL logo

 

 

Medzinárodné ocenenie BIGSEE AWARD sme si odniesli už 5x – a to v kategórii Interiérový dizajn za kancelárske priestory Erste Group IT a Showroom ITB Development a v kategórii Architektúra pre projekty GBC 5, Kolísky a Vyhliadková veža na Devínskej Kobyle.Tentokrát do nášho klubu „BigSEE“ ocenení pribudol projekt Čerešne Lake, čomu sa nesmierne tešíme.

Rozmanitá architektúra s dôrazom na komunitu

Dúbravka bola kedysi obec, kde sa darilo ovocinárstvu a jej čerešne sa vyvážali až do Prahy. Väčšina obyvateľov Dúbravky o čerešňovej histórii a geniu loci svojho bydliska zrejme ani nemá vedomosť. Veľké sady boli aj v blízkosti Polianok, čo je dnešná lokalita projektu Čerešne.

Práve tu bola v roku 2023 dokončená už 2. etapa projektu Čerešne. K ôsmim bytovým domom prvej etapy pribudlo ďalších šesť s 239 bytmi a 3 unikátne prepojené vnútrobloky.

Polyfunkčný komplex nadväzuje na urbanistickú štruktúru obytného komplexu Čerešne v mestskej časti Dúbravka, ktorou ako autori – ateliér Architekti Šebo Lichý – pokračujeme v nastolenom trende dosahovania vysokej kvality trvalo udržateľného mestského prostredia.

Stavba je rozdelená do šiestich blokov, pričom ich líniovým usporiadaním vytvárame tri vnútorné dvory. V parteri sú umiestnené obchodné prevádzky, prízemné byty a mezonetové byty s predzáhradkami. Vo vyšších poschodiach sa nachádzajú byty a strešné mezonety. Areál obsahuje dostatočné plochy zelene ako humanizačný prvok vo vzťahu k urbanizovaným plochám.

Dvory budú využívané prevažne pre rekreáciu a oddych obyvateľov a návštevníkov, no koncept celého projektu umožňuje aj ich komunitné využitie, keďže okrem ihrísk pre viaceré vekové kategórie detí v projekte počítame aj s komunitnými záhradami pre spoločné aktivity obyvateľov tohto komplexu.

Viac o projekte ➡ https://bigsee.eu/ceresne-lake/

V Ľubľane už ako doma

Do slovinskej Ľubľany sme sa vybrali po ocenenie už po tretí krát. Vždy sa snažíme, aby si atmosféru festivalu vychutnala nová zostava – tentokrát sme vyslali 4-člennú výpravu architektov – Natáliu, Janku, Matúša a Ema. Tých čakal nabitý program festivalu Big Architecture 2024.

Hneď v prvý deň festivalu bol hneď prvým bodom programu prezentácia nášho projektu Čerešne, a najmä druhej etapy Čerešne Lake. Architektka Natália predstavila prítomným prácu nášho ateliéru,s dôrazom na proejkt Čerešne. Prítomní hostia sa tak dozvedeli, čo sa nám v lokalite podarilo navrhnúť, ako aj budúcnosť Čerešní, v podobe MHD zastávky na Harmincovej. Táto vstupná brána do Čerešní by sa mala zrealizovať už tento rok. Po prednáške nám slávnostne odovzdané ocenenie BIG SEE Award 2024 v kategórii Architektúra.

Po tejto„ povinnej jazde“ a pofotení sa s ocenením sme sa vybrali vypočuť si ďalšie prednášky. Najviac nás zaujal ateliér MVRDV, jeden z najznámejších prítomných ateliérov, odniesli si aj cenu za Pyramid of Tirana. Zaujal nás aj menší taliansky ateliér THE NE[S]T, ktorý prezentoval „chatu“ v talianskych horách,  a chorvátsky ateliér Konzola Arhitektura s rodinným domom.

Na druhý deň sme sa rozhodli nabrať inšpiráciu priamo v mieste konania festivalu. Hlavné mesto Slovinska sa stále rozrastá a rok čo rok nás nadchne ďalšími neprebádanými architektonickými zaujímavosťami. Navštívili sme rezidenčný komplex Ferantov Ferantov vrt Residential Complex Gregorčičeva garden, unikátnu mešitu od ateliéru Bevk Perović arhitekti a galériu Cukrarna.