ASL logo

 

 

Plný zážitkov a inšpirácie! Tak by znela jednoduchá odpoveď. Radi by sme sa však obzreli bližšie za našou cestou prvými dvoma semestrami strávenými na Fakulte architektúry a dizajnu v Bratislave.

Možnosť realizovať na Fakulte architektúry a dizajnu STU vlastný vertikálny ateliér nás oslovila od začiatku, no niesla so sebou viacero výziev . Prihlási sa k nám vôbec niekto? Aké zadanie študentom pripravíme? Budeme mať časopriestor sa študentom aktívne venovať?

Naše obavy sa nakoniec ukázali ako zbytočné. Kapacity študentov sme naplnili takmer do posledného miesta, a to doslova (12 z 13 možných študentov) a nič tak už nebránilo tomu, aby sme pustili do práce.

Témou zimného semestra bolo VÍŤAZSTVO MESTA NAD PREDMESTÍM – VSTUPNÁ BRÁNA DO DÚBRAVKY.

Prvé stretnutie so študentami prebehlo v našom showroome v sídle ateliéru Wallenrod,. Študenti mali možnosť predstaviť nám svoj názor na svetové príklady urbanistických štruktúr a my sme im predstavili náš manifest, ktorý aplikujeme pri každom z našich projektov.

Od začiatku sme vedeli, že so študentami nechceme len sedieť v učebni, ale pre inšpiráciu si zájsť do terénu. Ako prvý sme navštívili náš projekt Čerešne, ako príklad urbanistického konceptu a navrhovania mestskej štvrte v kontexte zadanej témy. Nasledovala exkurzia do Viedne a štvrtí Aspern a Nordbahnviertel. Táto posúžila ako ukážka navrhovania mestského prostredia v realite svetovej metropoly.

Neodmysliteľnou súčasťou našej práce sú kritiky (kontrola rozpracovanosti zadania). Na tie prvé sme pozvali kolegov architektov z ateliéru ROAR -Michala Romanca a Patrika Kuvu. Nasledujúcich sa zúčastnili ako konzultujúci hostia aj Nora Vranova, predsedníčka SKA a náš dlhoročný spolupracovník profesor Imro Vasko, a tí nechýbali ani pri finálnych obhajobách zimného semestra.

Po úspešných obhajobách nás čakal už len spoločný drink a tradičné ukončenie semestra na Noci architektúry, kde si práce našich študentov mohli obzrieť všetci prítomní.

Vôňa vína a trhoviska – základné esencie letného semestra VA AŠL

Do letného semestra nám pribudli posily – študenti, ktorí sa vrátili po semestri na Erasme a tak nám kapacita ateliéru narástla na 15 študentov 4. i 5. ročníka.

Tému sme tak pre tento semester rozdelili – pre piatakov to bolo TRHOVISKO MILETIČOVA a štvrtáci si museli poradiť s témou– VINÁRSTVO PEZINOK, ktorá bola ich bakalárskou prácou a celoročníkovým zadaním od Fakulty.

Pre lepšie navnímanie typológie tém, sme sa so študentami 4. ročníka, vydali na exkurziu do rakúskych vinárstiev. Táto naša „malá vínna cesta“ bola plná inšpirácií – azda najviac nás zaujali vinárstva – LOISIUM a Clemens Strobl Winery. Odporúčame návštevu nielen milovníkom vína či architektúry.

Samotný priebeh semestra bol o niečo náročnejší – bolo treba skĺbiť 2 témy, s nimi súvisiace kritiky a v neposlednom rade obhajoby. Práce hodnotil ateliér ROAR a nové názory priniesol ateliér GRAU – Andrej Oláh a Matej Kurajda.

Študenti, nakoniec, obhajoby zvládli a tak už nič nebránilo oslavám konca semestra. Tentokrát sme ich pozvali do skyboxu nášho sídla Wallenrod a nechýbali ani na letnej edícii Noci architektúry.

„Vertikálny ateliér je pre nás osviežením architektonickej praxe a študentom prináša skúsenosti z reality architektonického života“ zhodnotil zimný semester Aleš Hradecký, architekt a art director ateliéru a dodal: „už teraz sa tešíme na výzvy ďalšieho ročníka!“