ASL logo

 

 

Náš ateliér sa rozrastá, a tak sme sa spoločne zhodli, že prišiel ten správny čas vyhodnotiť si, ako sa nám darí napĺňať náš manifest. Súbor 11 pravidiel, ktorými sa riadime pri navrhovaní našich projektov už viac ako 2 roky.

Ako ideálne miesto pre stretnutie všetkých architektov, ako aj zamestnancov ateliéru, sme si vybrali náš projekt CoffeeShopa v Limbachu. Príjemná kaviareň s komunitným centrom sa postarala o občerstvenie (raňajky, výberová káva a obed) a stala sa tak na pár hodín naším vysunutým pracoviskom.

Začiatok programu patril prezentáciám pod vedením našich majiteľov Igora Lichého, Tomáša Šeba a nášho dlhoročného skúseného spolupracovníka – architekta Imrich Vaška, profesora pražskej UMPRUM. Postupne sme si prešli 21 našich projektov (Nový Háj, Wallenrod, Sokolská Residence, Gansberg Koliba, OC Brezno, Vyhliadková veža Devínska Kobyla a ďalšie) a 6 súťaží do ktorých sme sa zapojili (Pamätník revolúcie na Námestí slobody, Kúpele Sliač, Cukrovar Trnava, VŠVU, VUJE a Šafárikovo námestie).

Jednotlivé autori projektu kolegom porozprávali, ktoré zásady z manifestu uplatnili pri jeho projektovaní, ktoré naopak nie a objektívne si vyhodnotili či bol manifest dodržaný.

Pravidlá Manifestu ateliéru Architekti Šebo Lichý:

 1. BUĎ AUTENTICKÝ
 2. BUĎ ANGAŽOVANÝ
 3. BUĎ GENERATÍVNY
 4. BUĎ KONTEXTUÁLNY
 5. BUĎ KONCEPTUÁLNY
 6. BUĎ RADIKÁLNY
 7. BUĎ OSVIEŽUJÚCI
 8. BUĎ PROVOKATÍVNY
 9. BUĎ PRESNÝ
 10. BUĎ URBÁNNY
 11. BUĎ ZELENÝ

Z CoffeeShopy sme tak odchádzali ako tím s príjemným pocitom a plní inšpirácie do ďalšej práce. Preto sme rozhodli, že v tejto konštruktívnej diskusii budeme pokračovať aj v januári. Už teraz sa tešíme. 😊